Projekt realizowany przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK będący odpowiedzią na brak wydarzeń kulturalnych z zakresu sztuk wizualnych dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. W jego ramach powstało 14 nagrań audio/wideo, z których każde omawia wybrane wątki ze sztuki XIX-wiecznej i współczesnej. Zbudowano je w taki sposób, aby stanowiły zaproszenie do sensualnego, pozawzrokowego doświadczania sztuki. Prowadzący słuchowisk – Bartek Lis i Magdalena Skowrońska zadbali, aby miały one włączający charakter i były dźwiękowo atrakcyjne zarówno dla osób widzących, jak i tych z niepełnosprawnością wzroku. Dodatkowo 4 warsztaty wideo wyposażone są w napisy oraz tłumaczenie na PJM. Całość jest osadzona na stronie Sztuka w ciemno spełniającej wymogi WCAG 2.1. Zadbano o interaktywność platformy, całość zaś była na początku konsultowana ze środowiskiem osób niewidomych.
Projekt realizowany dla warszawskich organizacji i instytucji przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, polegający na cyklu spotkań (warsztaty internetowe, Q&A, webinaria, współtworzenie zamkniętej grupy na Facebooku). Celem projektu jest zwiększenie uważności uczestników i uczestniczek na problematykę senioralną oraz włączenie jej do swej oferty, również z wykorzystywaniem narzędzi online.
Cykl kilku spotkań warsztatowych organizowanych wczesnym latem przez warszawską Fundacje Automatophone oraz Centrum Jasna 10, w którym brały udział zarówno osoby słyszące, jak i doświadczające dysfunkcji słuchu. Każde spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy, a wśród tematów poruszanych w ramach spotkań była kultura Głuchych oraz podstawy języka. Ważne działanie, w którym prowadzącymi i realizatorami były same osoby g/Głuche.
Filip Marek to ogrodnik, florysta i nauczyciel, który prowadzi cyklicznie warsztaty online dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w domowym ogrodnictwem. Każdy w swoim mieszkaniu, ale jakby wspólnie. Za pośrednictwem internetowych łączy powstała niemała grupa domorosłych „kwiaciarzy”. Spotkania bardzo łatwo przenosiły się do „realu”, gdy tylko pandemia dawała nam więcej oddechu. Organizatorem cyklu jest Strefa Kultury Wrocław.
Film zrealizowany przez teatr Usta Usta Republika pokazujący kulisy przygotowań spektakli „Ambasada” 2.0 i „777 (wersja 2.0)”, opublikowany na platformie Youtube. Realizacja spektakli w Internecie była dofinansowana w ramach programu Kultura w sieci.
Wynik współpracy 11 artystów, którzy spotkali się w V Pracowni Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i zrealizowali wystawę w przestrzeni Internetu.
Pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik, który tworzą jeden z czołowych duetów fortepianowych na świecie (Lutosławski Piano Duo), w krótkich odcinkach na przybliżają tajniki swojego zespołu. Projekt finansowany w ramach programu Kultura w sieci.
W pandemiczne niedziele o godz. 12:00 Marcin Masecki w transmisji live z własnego mieszkania przedstawiał złoty okres europejskiej muzyki klasycznej, a później złoty okres amerykańskiego jazzu. Materiały są dostępne na Facebooku Teatru Studio.
„Czego Dusza Pragnie [Live show]” to pierwsze tego typu wydarzenie koncertowo-teatralno-filmowe dostępne na kanale Youtube artystki. Audiowizualne doświadczenie, nowe podejście do komunikacji z widzami i formy, jaką może przybrać koncert grany na żywo.
Projekt zrealizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu skierowany do najmłodszych. Czytanie sztuki, które zostało uatrakcyjnione dzięki specyficznej pracy z kamerą, a nie tylko jednemu statycznemu kadrowi. To doskonały przykład teatru „robionego pod kamerę”. Nagranie dostępne na Facebooku Centrum Sztuki Dziecka.
Wydawnictwo zawierające utwory kilkudziesięciu artystów z Wielkopolski, z której dochód został przekazany na wsparcie działalności klubu muzycznego Schron. Projekt nagrodzony w konkursie „Kultura na wynos”, dostępny do odsłuchania na platformie Bandcamp.
#Transmisja – cykl kilkunastu koncertów i wydarzeń muzycznych transmitowanych do sieci przez Pawilon. Inicjatywę wyróżniała wysoka jakość realizacji i zróżnicowany program, zawierający zarówno uznanych artystów, jak i początkujących przedstawicieli sceny muzycznej z Poznania. Program dostępny na stronie www Pawilonu.
Spring Break Showcase Festival & Conference – edycję wydarzenia przypadającą na rok 2020 przygotowano w wersji hybrydowej. 18 koncertów i 4 panele dyskusyjne były streamowane do sieci, a ich zapis można obejrzeć na dedykowanym kanale na Youtube.
Debaty branżowe organizowane przez Up to Date Festival z Białegostoku, które cieszyły się w czasie pandemii rekordową popularnością i zjednoczyły scenę klubową. Wśród panelistów można było znaleźć organizatorów dużych festiwali, jak i przedstawicieli uznanych klubów muzycznych. Zapis przykładowej debaty jest dostępny na Facebooku festiwalu Up to Date.
Teatr Wielki Opera Narodowa udostępnił bezpłatnie na swojej stronie internetowej nagrania słynnych spektakli, m.in. „Legendę Bałtyku”, czy „Arię”. Widzowie mogli wspierać instytucję poprzez dobrowolny zakup wejściówek w ramach akcji #wspieramkulturę. Pełna lista dostępnych spektakli jest dostępna nas stronie www Teatru Wielkiego.
Krakowski Festiwal Filmowy był pierwszym festiwalem filmowym w Polsce, który przeniósł do sieci w całości planowaną edycję z roku 2020. Festiwal przygotował specjalną platformę, na której można było oglądać filmy z całego świata. Pełny program i więcej informacji – strona www festiwalu.
#homeANIMATORchallenge inicjatywa poznańskiego festiwalu Animator, który zaprosił swoich widzów do wzięcia udziału w warsztacie animacji poklatkowej, a następnie stworzył wirtualną galerię nadesłanych prac. Projekt wyjątkowo angażujący publiczność. Opis i więcej szczegółów jest dostępny na Facebooku.
Klub Krótkiego Kina Online błyskawiczne przeniesienie do sieci popularnego cyklu organizowanego przez Kino Pałacowe i Fundację Ad Arte. Tematyka filmów prezentowanych w sieci nawiązywała do rzeczywistości pandemicznej. Zobacz opis wydarzenia.
Mojeekino.pl to platforma stworzona przez polską Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, która stanowi wirtualne kino dla widzów z całego kraju, jednoczące kine art house’owe. Projekt przewidziany jest jako działanie długofalowe, stanowiące pomost między dystrybucją kinową a platformami VOD.
Projekt „Dzieci Saturna” poznańskiej Sceny Roboczej – Centrum Rezydencji Teatralnej to interaktywna strona www zawierająca zapisy kilkudziesięciu rozmów z osobami, które doświadczyły kryzysów zdrowia psychicznego w okresie dorastania. Opowieści układają się w kolaż zbiorowego doświadczenia, który wciąż jest rozbudowywany.
#terenwspólny – działalność teatru Komuna/Warszawa w pierwszej fazie pandemii opierająca się na regularnej, wieloodcinkowej publikacji materiałów wizualnych stanowiących trailery planowanych spektakli, ale stanowiących niezależne artystyczne wypowiedzi. Więcej informacji tutaj.
Luka 5G – wirtualna galeria sztuki stworzona w rzeczywistości gry sieciowej Minecraft. Poza licznymi wystawami, w przestrzeni odbywały się także muzyczne performance i inne działania artystyczne. Więcej informacji jest dostępne na Facebooku inicjatywy.
Podoba Ci się nasza inicjatywa? Zapoznaj się także z publikacją poświęconą dostępności w kulturze.
Seria wydawnicza „Atlas dla Kultury” stanowi zbiór podstawowej wiedzy i wskazówek przydatnych podczas planowania i realizacji wydarzeń takich jak: spektakle, performanse, wystawy, pokazy filmowe, festiwale literackie, koncerty, warsztaty itp.